Pretitle-image

Fındığın Yetiştirilmesi ve Bakımı

fresh-food

Fındığın Yetiştirilmesi ve Bakımı

Kıyı bitkisi olan fındık ağacı, kıyıdan 30 km. içlere kadar yüksekliği 800 metreyi geçmeyen yerlerde yetişir. Ancak Ordu’da 1200 metre yüksekliğe kadar yetiştirilmektedir. Fındık ağacının yüksekliği 5 – 6 metreyi geçmez. Tek tek dikilebildiği gibi 6-7’si bir arada olmak üzere hazırlanan ocaklara da dikilebilir.

Fındık kendi agacinin sürgünlerinden üretilir. Fındık ağaçlarının dibinde her yıl meydana gelen sürgünlerin bir kısmı kesilip alınır bir kısmı da bırakılır. Ağacın dibi kazılarak gübrelenir. Bu sürgünler birkaç yıl içinde kök salar. Bunlar sonbaharda kesilir, yeni çukurlara dikilir. Dikilecek sürgünlerin en az iki yıllık olmasına dikkat etmelidir. Dikilen bu sürgünler 5-6 yıl sonunda urun veren agalara dönmektedir.

Fındıklar, dış kabukları sararmaya, iç kabukları kızarmaya başlayınca toplanır. Temmuz son haftası ile Ağustos ayında ve yüksekliğine gore Eylul aylarında elle toplanıp sepetlere doldurulan fındıklar, harman yerine götürülerek yığılır, burada bir hafta kadar güneşte bırakılır ve küreklerle karıştırılarak kurutulur. Dış kabuklarından (Kavsuktan) ayrılma islemi ise ülkemizde Patoz dediğimiz makineler ile yapılır.. Sonra, yeniden yere serilir, iyice kurutulur. Findiklarin nem oranı %6 seviyesine indirildiğinde Fabrikalara satis icin hazır hale gelmiş demektir. Fabrikalar da çeşitli kalburlardan geçirilerek irili ufaklı boylara ayrılır. Boylanan fındıklar kırma makinelerine gönderilerek kabukları kirilir ve içleri çıkarılır. Ic fındıklar da daha sonra kendi icinde boylama islemi görmektedir. Elde edilen kabuklar da yakacak olarak kullanılır.

Fındık ağaçlarına en çok zarar veren “fındık kurdu” dur. Bunlar fındıkların içini yer yumurtalarını da meyvelerin içine bırakırlar. Böceklerin açtığı delikler fındıklarda küf mantarlarının üremesine yol açar ve bu da fındıkları bozar.Bunlardan kurtulmanın başlıca yolu ağaçları ilaçlamak, kurtları toplamak, kurtlu fındıkları yakmaktır.